ŘEŠÍTE EFEKTIVITU OBCHODU ? KROK 2

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

SERIÁL – Jak opravit jednoduše slabá místa zpomalující obchod

Druhou oblastí, na kterou se zaměřuji jsou dovednosti.

Jedná se o soubor schopností a dovedností, které firma potřebuje k výkonu své hlavní činnosti. Zajišťuje tak své každodenní́ funkce a směřuje k naplnění VIZE. Jinak je to označované jako soubor know-how.

Sem patří kupříkladu obchodní dovednosti, účetní znalosti, schopnost expedovat včas apod. Nositelé schopností jsou schopní LIDÉ.


Pokud chybí některá z dovedností uvnitř firmy, zajistí se zvenku. Pokud chybí úplně, způsobuje to strach, obavy, že se to nezvládne. Při větším výpadku může dojít i k selhání v zajištění základních funkcí organizace.

Určitě jste zažili někdy např. zpožďování dodávek zboží, které obchodníci museli vysvětlovat klientům. Nebo reklamace na vlastní výrobu nebo i neschopnost zajistit klíčovou funkci v rámci projekční přípravy apod.

Opravdu se pak obtížně rozjíždí či motivuje obchodní tým (což je moje oblíbená činnost).  Klientovu spokojenost a obchodní proces nesmí ovlivňovat zásadní výpadky.

Řešením je vytvoření kompetenčních modelů a zajištění kvalitní personalistiky. Vše souvisí také s firemní kulturou, kterou zmíníme ještě speciálně v příštím kroku.

Motto: Obklopuji se schopnými lidmi, chytřejšími v dané oblasti než já.

Další články